Blog - Ako založiť trávnik

Ako založiť trávnik

Trávnik kobercový alebo siaty ?

Založenie trávnika je posledným krokom pri realizácii záhrady. Tu je niekoľko základných rozdielov, ktoré Vám možno pomôžu definitívne sa rozhodnúť pre spôsob založenie trávnika. Vysievaný trávnik je vhodný pre záhrady, kde sa neponáhľajú s užívaním trávnatej plochy. Vypestovanie trávnika s hustým zápojom trvá približne pol roka. Je potrebná trpezlivosť, bez domácich zvierat na ploche, dobré poveternostné podmienky bez záplavových dažďov. Vstupné náklady sú nižšie ako pri drnovom trávniku, následná starostlivosť však tento rozdiel vyrovná. Položený trávnik je výhodný hlavne pre rodiny s deťmi. Približne po 10 dňoch je trávnik zakorenený do pôvodného terénu a môžme ho pokosiť. Potom je už trávnik pripravený na oddych, relax a športovanie s rodinou či priateľmi. 

 Trávnik založený výsevom

Dôležité je, aby pôda pre výsev alebo pokladaníie trávnika bola uľahnutá, nie je vhodné plochy do hĺbky preorať. Stačí povrchové rozrušenie pôdneho profilu cca 5 cm. Povrch musí byť pred výsevom  patrične vyrovnaný, prípadne vyformovaný pre požadované terénne modelácie. Latou sa vytvorí na požadovanom mieste rovina bez skrivenia terénu. V prípade výsevu trávnika sa výsev trávneho semena robí najlepšie pomocou rozmetacích strojov, približne 30g/m². Výsev sa zasype vrstvou zeminy a následne uvalcuje. Zálievka sa doporučuje realizovať bezprostredne po založení trávnika a permanentne do vzídenia semena. Plochu je potrebné zalievať po dobu 10-14 dní permanentne, aby nepreschla. Prvú kosbu robíme až keď výška trávnika dosiahne 50 mm.

 Trávnik založený drnovaním – kobercový trávnik

Vzhľadom na to, že založenie trávnika je posledným krokom pri realizácii záhrady, plochu dokonale urovnáme, latou vytvoríme potrebné roviny vhodné na hru detí. Pôda nemôže byť nakyprená do hĺbky. Terén by sa nám po spustení závlah uľahol a vlnil. Pod položený trávnik môžeme položiť sieťku proti krtkom, na ktorú položíme trávny drn. Ten ukladáme postupne tak, že si vytvoríme rovnú líniu a postupujeme k zvlneným okrajom. Podľa liniek výsadbových plôch, či chodníkov zarežeme okraje. Trávnik zalejeme dokonale hneď po založení a potom udržujeme stabilnú vlhkosť. Ak sa trávnik nedá zodvihnúť od podkladové terénu, je prekorenený. Trávnik necháme narásť približne na 5 cm výšku a potom pokosíme. Keď je všade prekorenený, môžeme po ňom chodiť.

 

 

Pridať komentár